• Groopy
  • Groopy
  • Groopy
  • Groopy
Groopy

משבר הקורונה, לא ישבור אותי 23.3.2020

פרטים

נפתח ב: 23/03/2020
סוג: טיול בארץ
 103 תמונות
 1 תגובות
 108 צפיות

נפתח ע"י

קבוצה

מסלול

לא נבחר מסלול
למרות מצב הרוח, הדאגה והחששות לנכדים, לילדים, למשפחה, ולחברים, יציאתי לטבע, לחפש קצת שקט והשראה לחיים, אני מאמין שהטבע האמיתי שלנו מורכב מחוויית נינוחות, שקט פנימי ושמחת חיים. בימים שכולנו מבודדים בבית, השעמום משפיע על מצב הרוח, מצאתי שוב הזמן לצאת לחיק הטבע, תחת כיפת השמיים, לנשום את האוויר הצח, אין ספק שהמרחב הפתוח, תחושת החופש, הפסטורליות והקסם הייחודי של הטבע, כל אלו מעניקים לי ניקוי, ראש, ומרגעים לי את הנפש. אכן הנופים הירוקים, השקט הנעים והאוויר הצח מחזקים את הנפש ומעניקים שלווה. סיפור רכיבת הבוקר השכם בבוקר קמתי ליום כחול כתום, פתאום בא שוב בחום, בא שוב בתום לב. יום מתחיל לנשום לרשום, תכלת לרקום, יש עוד מקום לחלום, כל שרציתי, כל שקיוויתי עוד בליבי עוד לפני. קם עגול וחם, דומם על העולם שמש מושלם קם, קם על חול וים סולם אור לכולם אות לאדם הנרדם - כל שרציתי .... חזרתי שוב הביתה עליז ושמח, עם עוד רכיבה מאתגרת, במזג אוויר חורפי, אך נעים. • זמן דיווש האופניים כולל (3:09) שלוש שעות, ותשעה דקות בלבד. • הוספת מספר קילומטרים נוספים לרפרטואר: 42:43 ק"מ. • טיפוס מצטבר: 210 מטר. חברים יקרים, המשך שבוע מהנה, ורק בריאות, נתראה בשבילים, פיירו קישור מצורף לגלריה:

שאלות ותגובות

נכתב ב - 23/03/2020 13:12:36

משבר הקורונה, לא ישבור אותי 23.3.2020

לרוב האנשים יש תחושה שהאקלים משפיע על החותם התרבותי של העם. הרי נדמה שככל שאדם מתרחק מקו המשווה, כך הוא יותר מנומס - אך פחות סחבק. עם זאת, מזג האוויר הוא עניין מדיד ומדויק, אך מזג האדם הוא עניין מורכב וחמקמק. מצבי רוח כגון עצבני, שמח, חשדן, או דאגן קשים למדידה ולכימות, ומסתמכים בעיקר על סקרים ושאלונים שניתנים במחקרים מסוימים. הדיכאון הוא מדיד, בשל סיווגו כהפרעה נפשית והיכולת האפקטיבית לטיפול על ידי תרופות. מכיוון שכך, לפחות על פי סטטיסטיקה של חולים, ניתן להראות קורלציה בין דיכאון לזמן החשיפה היומי לאור, שנקבע על ידי הגיאוגרפיה והעונה.

דיכאון עונתי (הפרעה רגשית עונתית SAD) – היא הפרעה נפשית עם סימפטומים של דיכאון המתרחשת אצל אנשים בעונה מסוימת (בדרך כלל בחורף) שנה אחרי שנה. ההפרעה נגרמת כנראה לא בגלל טמפרטורה אלא בגלל אורך היום, או מידת החשיפה לאור, המווסתת הפרשה וייצור של הורמונים הקשורים למחזור הצירקאדיאני (circadian rhythm). לרוב בעלי החיים ואפילו לצמחים ולחיידקים ישנו מחזור (ריתמוס) יומי, המתבטא ברמה המערכתית וברמה התאית.

המחזור שולט בזמני השינה והעיירות, זמני האכילה, טמפרטורת הגוף, הפרשת הורמונים ופעילות מוחית. הגורם המווסת את המחזור היומי הוא אור – קולטנים מיוחדים ברשתית מחוברים בעקיפין לבלוטת האצטרובל במח שאחראית ליצור ההורמון מלטונין.

מלטונין אינו מיוצר בבני אדם בחשיפה לאור (חוץ מאור אדום), ונוכחותו או העדרו במחזור הדם מהווה אינדיקציה לגוף ולמערכותיו מהו הזמן היומי. בגלל שמשך היום אינו קבוע ומשתנה עונתית, בבעלי חיים רבים השינוי ברמות המלטונין היומיות מווסתות דפוסי התנהגות שנתיים כגון זמן הרבייה או שנת-חורף (היברנציה).

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר