• Groopy
  • Groopy
  • Groopy
  • Groopy
Groopy

שבת בבוקר מתגלגלים הפעם בעיר בירתנו ירושלים 17.6.2017

פרטים

נפתח ב: 17/06/2017
סוג: טיול בארץ
 94 תמונות
 2 תגובות
 320 צפיות

נפתח ע"י

קבוצה

מסלול

לא נבחר מסלול
השכם בבוקר מוקדם ,לפני שכל העולם מגיע...יצאנו להתגלגל בירושלים וסביבתה, לא משנה כמה פעמים כבר היינו, תמיד יש מה לראות, וללמוד. סיור בירושלים בשבת אינו דומה כלל לסיור בירושלים השוקקת חיים והמולה באמצע השבוע, "מורידה מהלך" בסוף השבוע. מאות המבקרים בה בשבתות, והמגיעים פעם ראשונה, יופתעו מהשקט בחלקים היהודיים של העיר, שמוסיפים לבירה הדרת קודש, כמובן שבמהלך ה-25-26 שעות של השבת, אין תחבורה ציבורית באיזורים אילו; חנויות ומסעדות סגורים ואף הכבישים, אינם מורשים לנסיעת רכב. אין זה אומר שצריך לוותר על סיור שבת בירושלים, עדיין יש הרבה מאוד מה לעשות, מה לראות ואין בעיה להנות מירושלים גם בשבת, כל שאר האיזורים בעיר פתוחים ואין בעיה מבחינת תחבורה. אפשר לאמר כי דווקא לטייל בירושלים בשבת זו הנאה כפולה: אפשר להנות גם מהאתרים וגם מהשקט היחסי בעיר. כמה מילים נכתבו על ירושלים ועדיין, אין בהן בכדי לתאר את קסמה ועוצמתה. ירושלים היא עיר הררית יפיפייה, עשירה בנופים עוצרי נשימה, נקודות תצפית מדהימות, שכונות ציוריות וסמטאות אבן, המעניקות תחושה של זמן, שעמד מלכת. קול פעמונים קורא בעיר העתיקה, קול רוכלים מכריז על כל מיני המתיקה, ריח תבלינים נישא משוק הבשמים מור וקינמון ופילפלים ויסמין. ג'ומעה כאן זה יום שישי ושאבס זה שבת,אי אפשר לצאת מזה, הכל כמו סלט, מהישיבה עולה תפילה אשכנזית, על הצריח ממולה קורא המואזין. יא ליל, יא ליל בבוקר ובליל, הזמר מתגלגל והויכוח מתפלפל ,משרד הפנים משרד הביטחון, אחרי הכל כולנו במזרח התיכון. הכופרים, להם רק המלאך הטוב ימחל, בינתיים קח מהמשקה המהולל, טבול הפיתה עם החומוס והצנוברים התמזג עם האויר ועם השירים. מתגנבת ויוצאת מתוך הצעיפים, רקדנית הבטן אל מחול הכיסופים, תוף העוז נותן סימן והטמבור מוכן ירכיה מתפתלות לכאן ולכאן. יא ליל, יא ליל... חליפות, כפיות, גלביות ומדים,חוגגים במסעדה של אבו איברהים, כל הבעיות כולן באות על פתרונן,רק צריך לשבת מסביב לשולחן. קול פעמונים קורא בעיר העתיקה, קול רוכלים מכריז על כל מיני המתיקה, חי זקנו של הנביא וחי אמונותי פקח עיניים ותראה היכן אתה חי... יא ליל, יא ליל סיפור הדרך המטרה העיקרית הייתה לחזור לשער שכם, על האופניים, עקב האירוע שהתרחש שעות ספורות בלבד, באנו "לחזקנה ידיכם שומרי ושומרות חומות ירושלים"

שאלות ותגובות

נכתב ב - 17/06/2017 13:17:44

שבת בבוקר מתגלגלים הפעם בעיר בירתנו ירושלים 17.6.2017

אחד המקומות הפופולריים למטיילים בירושלים הינו הר הזיתים. הר הזיתים ממוקם מעבר לערוץ נחל קידרון ונישא לגובה, שמאפשר, נקודות תצפית טובות. על ההר שתי תצפיות אחת צופה על קו פרשת המים וממנה ניתן לראות את הרי יהודה, מעלה אדומים ובימים עם ראות טובה, גם את ים המלח. התצפית השנייה נקראת תצפית רחבעם זאבי וממנה ניתן לראות את הר הבית, ארבעת הרבעים של העיר העתיקה, עיר דוד, חומות ירושלים ועוד.
מלבד הנופים המרשימים, בהר הזיתים ישנם גם אתרים היסטוריים חשובים לנצרות, כמו כנסיית אוגוסטה ויקטוריה, כנסיית דומינוס פלוויט וכנסיית גת שמנים.
בגלל התצפית על הר הבית, בעברו, שימש הר הזיתים, כמקום בו נקברו רבים מתושבי ירושלים. במקום נקשרו מסורות הנוגעות לחיים שלאחר המוות ולתחיית המתים ועל כן, בהר הזיתים ממוקם בית קברות. כמו כן ישנה על ההר מערת קבורה, שעל פי האמונה הרווחת, שימשה לקבורתם של נביאים גדולים מימי המקרא כמו חגי, זכריה ומלאכי.
ירושלים היא אחת ויחידה בעולם, היא קדושה לכל שלוש הדתות המונותאיסטיות, היא בסיס העצמאות המדינית היהודית ומחוז החפץ של הליטורגיה היהודית לדורותיה, והיא בירת מדינת ישראל, היא הבית מימים ימימה של יהודים ושל ערבים, בעלי כל הגישות השונות לדת.
לכן אין זה פלא, שמתנהלים בירושלים ויכוחים ומאבקים מתמידים על דמותה. המאבקים הללו הם סמל למאבק התרבותי בכל מדינת ישראל.
לכן חיוני הוא, שירושלים לא תיתן מונופול לשום תפישה תרבותית או דתי, .גישתי לסוגיות של הפרהסיה הציבורית בירושלים נגזרת מגישתי הכללית...
כאשר יוצאים לטיול בירושלים מומלץ לעשות קצת שיעורי בית מראש, היות והניווט בעיר, עלול לעיתים להיות קצת מבלבל, תכנון מראש והצטיידות במפות וצידה לדרך, יכולה להפוך את הטיול, להרבה יותר ממצה וחווייתי.
בירושלים ישנם אתרים רבים המיועדים למסלולי הליכה ברגל, ובאופניים, ישנם מסלולים קלילים ואחרים קלילים פחות. כדי להעצים את החוויה ולהפיק את מירב ההנאה, אפשר להזמין חברים טובים שיצאו אתנו למסע, וביחד לחוות יום שכולו טוב.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
הגן הלאומי סובב חומות ירושלים
מאז סופחה מזרח ירושלים לישראל, הקימו ממשלות ישראל חמישה גנים לאומיים בשטח המסופח. שלושה גנים נוספים נמצאים בשלבי תכנון ראשוניים. הגנים הוקמו בצמוד לשכונות פלסטיניות מאוכלסות, לפעמים ממש בתוכן. הבניה בתחום הגנים הלאומיים אסורה, כך שההכרזה על גן לאומי משמשת כאחד הכלים להגבלת בנייה ופיתוח של שכונות פלסטיניות בירושלים. הקמת הגנים מקדמת סדר יום שבמרכזו שמירה על רוב יהודי בירושלים, יצירת רצף של שטחים ללא אוכלוסייה פלסטינית והגברת הנוכחות היהודית במזרח העיר.

מאז סופחה מזרח ירושלים לישראל, הקימו ממשלות ישראל חמישה גנים לאומיים בשטח המסופח. שלושה גנים נוספים נמצאים בשלבי תכנון ראשוניים. הגנים הוקמו בצמוד לשכונות פלסטיניות מאוכלסות, לפעמים ממש בתוכן. הבניה בתחום הגנים הלאומיים אסורה, כך שההכרזה על גן לאומי משמשת כאחד הכלים להגבלת בנייה ופיתוח של שכונות פלסטיניות בירושלים. הקמת הגנים מקדמת סדר יום שבמרכזו שמירה על רוב יהודי בירושלים, יצירת רצף של שטחים ללא אוכלוסייה פלסטינית והגברת הנוכחות היהודית במזרח העיר.
הגן הוכרז במקום שבו לא נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים כלשהם או ערכי טבע יחודיים. רשות הטבע והגנים הסבירה כי הקמת הגן נדרשת כדי ליצור רצף גיאוגרפי עם גן לאומי סובב חומות ירושלים, ו״כדי לשחזר את הנוף החקלאי הקדום במקום״. הגן מייצר רצף של שטחים החסומים לבנייה פלסטינית – מהעיר העתיקה ועד להר הצופים. הפיתוח שנעשה בגן נועד לשרת קהל יעד של ישראלים ותיירים, ועמותת אלע"ד מנהלת במקום פרויקט סינון של העפר ששפך הווקף מהר הבית, במטרה לחשוף שרידים יהודיים. הגן הוכרז מבלי להתחשב בצורכי היומיום של תושבי השכונות הפלסטיניות שעל אדמתן הוקם - א-סוואנה וואדי אל-ג'וז.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------נכתב ב - 17/06/2017 13:23:23

שבת בבוקר מתגלגלים הפעם בעיר בירתנו ירושלים 17.6.2017

סיפור הדרך

המטרה העיקרית הייתה לחזור לשער שכם, על האופניים, עקב האירוע שהתרחש שעות ספורות בלבד, באנו "לחזקנה ידיכם שומרי ושומרות חומות ירושלים".
לא נרתע מאיומי הטרור. התברר לנו יותר מאוחר שרס"ר הדר מלכא בת ה-23 נדקרה ונפצעה תחילה באורח אנוש, לאחר מכן נקבע מותה בבית החולים. – "יהיה זכרה ברוך".

אכן יצאנו שלושה רוכבים אנוכי, רענן מקרוב המדריך, ופרופסור איתן, אני הגעתי לירושלים עם האופניים, פגשתי את החברי ודהרנו לכיוון חומות ירושלים עד שער שכם, ועקפנו את החומות מסביב ביקרנו בגן הלאומי סובב ירושלים, בשילוב רכיבת שטח, וכביש.
חזרנו מאושרים לאחר 38.19 ק"מ וטיפוס מצטבר של 620 מטר גובה, ברכיבה של ארבע שעות, וחמישים ותשעה דקות כולל סיורים המתנות.

תודה לרענן מקרוב על היוזמה, האירגן, וההובלה, ועל הסיורים סביב חומות ירושלים, והמקומות הקדושים עם ההדרכה המאלפת של ההיסטוריה העתיקה של העיר ירושלים.

תודה על עוד יום של כייף במחיצתכם, החסרים........חסרתם לשלמות הכייף.

המשך שבוע טוב לכולם, נתראה בשבילים

פיירו

מצ"ב לינק לגלריה:

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר