שילוב רכיבה עם יוגה: 7 תנוחות לשיפור הזיכרון

פרטי ההודעה

 1. Paschimottanasana – מדובר בתנוחה שנעשית כולה בישיבה, וכוללת כפיפה קדימה. במסגרת קורס מורים ליוגה בקמפוס שיאים, לומדים המשתתפים את התנוחה הזו, כאחת התנוחות הראשונות היעילות לשיפור הזיכרון. כל מה שיש לעשות הוא לשבת על הרצפה עם רגליים ישרות, לכופף את הגב מעט ולהגיע עם הידיים על לבהונות.
   
 2. Padmasana – בתנוחה זו יושבים בישיבה מזרחית על הרצפה, כשכפות הידיים מונחות על הברכיים כלפי מטה. במצב זה יש לעצום עיניים, לנשום עמוק ולהירגע. תנוחת הפאדמאסנה ידועה כאחת שעוזרת לחדד את המחשבה ולשפר את הזיכרון.
   
 3. Padahastasana – תנוחה זו נעשית בעמידה. יש לעמוד על הרצפה עם רגליים ישרות, להתכופף בגב מעוגל לכיוון כפות הרגליים ולהניח את כפות הידיים מתחת לכפות הרגליים עצמן. כף יד ימין מתחת לכף רגל ימין. כף יד שמאל מתחת לכף רגל שמאל. כל זאת, כשכפות הרגליים ישירות והעקבים נוגעים ברצפה.
   
 4. Sarvangasana – תנוחה זו מזכירה מאד את עמידת הנר המוכרת לנו משיעורי ההתעמלות בבית הספר. היא מומלצת למתרגלים מנוסים, ופחות מתאימה למתחילים. בתנוחה זה שוכבים על הרצפה, ועל ידי תמיכה באמצעות הידיים בגב, מרימים את הרגליים כלפי מעלה, עד שהופכות לניצבות לרצפה. מומלץ להניח כרית תחת הכתפיים לתמיכה טובה יותר.
   
 5. Halasana – תנוחה האלאסאנה מזכירה מאד את התנוחה הקודמת אך עם כמה שינויים. גם היא מומלצת למתרגלים מנוסים ופחות למתחילים. בתנוחה זו יש לשכב על הרצפה, להרים את הרגליים כלפי מעלה ולהביאן אל הרצפה, מעבר לראש. את הידיים יש לפרוס לצדי הראש, כשהן נוגעות ברצפה ומאפשרות שמירה על שיווי המשקל ומתן תמיכה לגב.
   
 6. תנוחת העץ – היא נחשבת לאחת מנוחות היוגה הפופולאריות ביותר וגם המוכרת שבהן. בתנוחת העץ כל שיש לעשות הוא לעמוד זקוף, למתוח את הידיים כלפי מעלה עד שכפות הידיים נוגעות זו בזו. במקביל יש להרים את רגל שמאל עד שכף הרגל עצמה נוגעת בחלקה הפנימי של רגל ימין, באזור הירכיים. בשלב זה יש לנשום עמוק, לעצום עיניים ולהירגע.
   
 7. Vajrasana – מדובר בתנוחת יוגה פשוטה מאד שיכולה, בדומה לתנוחות המוזכרות מעלה, לשפר את הזיכרון. בתנועה זו יש לשבת על הרצפה ישירות על הברכיים, כשהקרסוליים נוגעים זה בזה והידיים מונחות על הירכיים. יד ימין מונחת על ירך ימין ויד שמאל על ירך שמאל. יש לשבת מתוחים, לנשום עמוק ולהירגע.
חשוב לזכור לפני התרגול: מי שמעולם לא ביצע בעבר תנוחות יוגה, מומלץ לו לבצע אותן בפעם הראשונה בהנחיית מדריך מורשה במסגרת חוג יוגה, המוצע לקהל הרחב.
 

שאלות ותגובות

נכתב ב - 02/08/2015 14:13:20

וואו לא ידעתי

לא הכרתי המון ממה שכתוב פה בחיי :) תודה על החידוש!

אגב, אני כנראה הולכת לעשות קורס מדריכי חדר כושר פה:
http://www.siim.org.il/home/doc.aspx?mCatID=27459

מכירים ?
נכתב ב - 26/08/2015 13:45:34

תודה

על כל המידע והתנוחות, ניסיתי חלק מהן והם באמת מעולות !
אגב, אני כנראה מתחילה קורס מורים ליוגה פה:
http://www.siim.org.il/home/doc.aspx?mCatID=27467

המליצו לי בחום על המקום פשוט.

כל טוב!
נכתב ב - 20/10/2016 13:00:14

מעניין

מאמר ממש יפה, אהבתי מאוד. אגב, התחלתי קורס מדריכי כושר, אחלו לי בהצלחה :)

נכתב ב - 22/03/2017 11:09:41

מעניין

באמת מאמר מעניין, לאחרונה התחלתי קורס מורי יוגה כאן:
http://www.siim.org.il/home/doc.aspx?mCatID=27467

ואני חייבת להגיד שבינתיים, אני מאוד מרוצה וממליצה לכל מי שהתחום מעניין אותו :)

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר