מדריך: רכישת אופני שטח

פרטי ההודעה

*מנוסח בלשון זכר מטעמי עצלנות

אז שמעת ממישהו על הספורט האולטימטיבי לארץ ישראל (הלא הוא - רכיבת שטח), חשבת על זה קצת, התייעצת עם כמה חברים - והחלטת שאתה הולך על זה! מזל טוב.
אבל לרכוש אופניים זה מעט יותר מסובך ממה שאולי זה נראה. האם ללכת על זנב קשיח (ז"ק) או שיכוך מלא (ש"מ)? 29 אינץ' או 26 אינץ'? לרכוש חדש או משומש? השאלות רבות, והתשובות רבות עוד יותר.
ע"מ לעשות קצת סדר, החלטתי לרשום את המדריך הזה. מכיוון שיש המון משתנים למשוואה "אילו אופניים מתאימים לי", אני אתאר את ההמלצות שלי שמתבססות על הרבה נסיון בשני השווקים - הן חנויות והן יד2.

(!) שימו לב (!)
ההמלצות שלי הם כמובן דעותיי האישיות, ואינן אמת מוחלטת. הן מתבססות על הנסיון האישי שלי ושל חברים אחרים, על סקירות מקיפות המפורסמות ברשת, ועל רכיבות לא מעטות שעשיתי על האופניים מכל קשת התקציבים אותה אני מתאר בשורות הבאות.
אני איני עובד בתחום האופניים, ומלבד רצון אמיתי לעזור לחבריי הרוכבים אין שום מניע מאחורי כתיבת שורות אלו.

הדבר הראשון שיש לעשות, הוא לקבוע תקציב משוער. לא לשכוח לקחת בחשבון שמלבד האופניים נצטרך להקציב בין 500 ל1000 שקלים לאביזרי כניסה. יש מדריך רכישת אביזרים אותו פרסמתי אשר מומלץ לכל רוכב מתחיל.
הדבר השני הוא לקבוע מידה רצוייה. יש לשים לב כי באופני 29 אינץ' נהוג לעיתים לרדת במידה אחת (בעוד שהיו לי אופני 26 ז"ק במידה לארג', אופני ה29 ז"ק שלי הם במידה מדיום). עם זאת, לא לשכוח לבדוק כל אופניים לפני הרכישה, ולוודא כי המידה מתאימה לך!
(*) מקרי קצה: בעוד שעבור הרוכב הממוצע (צריך שלדה במידת S-L, ללא בעיות בריאותיות מיוחדות או אילוצים מגבילים כלשהם) אין בעיה לקבוע תקציב ולהמשיך הלאה, רוכב שאינו כזה ייאלץ לקבוע תקציב רק לאחר קריאת המדריך, והבנת ההיצע בשוק (מה אפשר לקבל עבור איזה סכום כסף).


1000 שקלים
בסכום זה אין הרבה איך להתבלבל, אופני 26 אינץ' יד2 הם האופציה הטובה ביותר. ניתן בקלות למצוא אופניים של חברה טובה כמו Trek או GT, עם אבזור סביר עם תג מחיר אטרקטיבי. אופניים כאלו יכולים להספיק לרכיבות שבילים סלולים וסינגלים לא טכניים.

2000 שקלים
זהו תקציב בעייתי מעט.
למרות שבמחיר זה אפשר למצוא אופני כניסה בחנות, אני ממליץ בחום להמנע מכך. האופניים שתקבלו מהחנות יהיו מאובזרים ברמה בסיסית מאוד, והתמורה לכסף תהיה לא משתלמת בעליל.
ההמלצה שלי עבור תקציב זה - לחסוך מעט כסף ולרכוש אופניים בתקציב נמוך יותר (עד 1500 שקלים) כמתואר בתקציב הקודם, כאשר את העתודה מייעדים לשדרוג עתידי לכשיהיה רצון להשתדרג.

3000 שקלים
זהו עדיין תקציב שלא יספיק לרכישת אופני ש"מ טובות, ולכן אנחנו נשארים בקטגוריית הז"ק.
וכאן מתחילות הדילמות האמיתיות -
מצד אחד ניתן למצוא מבצעים בחנויות על ז"ק 29 אינץ' משנתון קודם שייכנסו לתקציב, ובכך מרוויחים את ה'שקט הנפשי' של רכישה מחנות, ועדיין מקבלים אופניים שיספקו המון הנאה לכסף.
מצד שני ניתן למצוא הפתעות מעניינות מאוד בשוק היד2 בתקציב כזה. קיימים לא מעט אופניים שנרכשו מהחנות ונמכרים ב60-70% מהמחיר המקורי, במיוחד בגלל העובדה שלא מעט אנשים רוכשים אופני כניסה ברמה טובה, מחליטים להשתדרג ומצ'פרים את מי שסבלני מספיק לבדוק את שוק היד2.
ההמלצה שלי - עבור ההרפתקנים מדובר בתקציב מפתה ליד2, אחרת ניתן לרכוש מהחנות.

4500 שקלים
התקציב הכי בעייתי ומבלבל לדעתי.
במחירים האלו אפשר כבר למצוא אופני ש"מ 26 אינץ' מחברה סבירה, ורוכבים מתחילים רבים מסתנוורים מהעובדה שניתן לרכוש בחנות אופניים עם בולם אחורי - וקופצים על המציאה בשקיקה. עם זאת, אופני ש"מ שאפשר לקבל מחנות בתקציב זה יהיו מאובזרות ברמה נמוכה מאוד, ובעצם נוצר מצב בו משקיעים לא מעט כסף - אבל מקבלים מעט תמורה.
מצד שני מדובר בתקציב שיביא אופני ז"ק 29 אינץ' מאובזרות ברמה טובה, אשר מספקות תמורה גדולה יותר למחיר, במיוחד כשמשקללים את פקטור ה'סחירות'.
לכן אחלק את המלצתי:
למעוניינים באופני ש"מ, אמליץ בחום לבדוק את שוק היד2. ברמת מחירים זו ניתן למצוא לא מעט מציאות, ואני כבר חזיתי באופניים עם שלדת בוטיק מאובזרות בבולמי fox ומע' xt שנמכרות בסמיכות לתקציב זה (וזאת מכיוון שקטגוריית ה29 אינץ' הורידה משמעותית את המחירים ל26 משומשים).
למעוניינים באופני ז"ק, ניתן למצוא אופניים טובים בחנויות, ואופניים מצויינים בשוק היד2, וכאן נכנס השיקול האישי של כל רוכב ורוכב. כאן אין תשובה חד משמעית מהסיבה ששתי האפשרויות מוצלחות.

6000 שקלים ומעלה
ממליץ להשקיע סכום כסף כזה אך ורק לרוכבים אשר חשוב להם מאוד לרכוש אופני ש"מ (26 או 29) מהחנות, בכל מצב אחר אני ממליץ לקחת צעד אחורה, להביא אופניים מצויינים כתלות במה שפרסמתי, ואת שארית הכסף להשקיע רק אחרי שהוכחת לעצמך שאתה רציני. שוק היד2 משגשג הרבה בזכות אותם פזיזים שמיהרו להשקיע כמות גדולה של כסף בלי להבין האם התחום מתאים להם… :)


--
כמובן שיש עוד הרבה דברים שעלולים להיות חסרים למי שנכנס לתחום, וזאת מכיוון שלא רציתי להעמיס יתר על מידה בכתיבת המדריך. עבור שאלות נוספות ניתן להגיב כאן או ליצור איתי קשר.

בהצלחה !

אור

שאלות ותגובות

נכתב ב - 28/04/2013 21:20:46

אור כל הכבוד

אני בטוח שיהיו הרבה רוכבים שמצאו בזה עניין והייתי רוצה להוסיף גם לינק לכתבה שפורסמה לא מיזמן בYNET תחת בכותרת קונים אופניים? כך תבחרו את הגודל המתאים שזה גם חשוב לדעת
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4350630,00.html
נכתב ב - 29/04/2013 01:14:48

כל הכבוד!

ניכרת השקעה וחשיבה רבה כיצד לצמצם את הדילמות.
נכתב ב - 29/04/2013 07:01:03

כתבה מעניינת

לגבי ה6000, במיוחד לרוכב מתחיל ש"מ חדשים במחיר של 6000 ₪, יכולים להוציא את החשק.
6000 ₪ זהו סכום קלאסי לש"מ מעולים יד 2.

יופי של כתבה, אור!
נכתב ב - 29/04/2013 09:58:31

אדי - בקשר להערה שלך

מסכים לגמרי שעדיף יד2, אבל בתכלס - עבור רוכב מתחיל אני חושב שאפשר להסתדר גם עם קצת פחות כסף, ובגלל זה ציינתי שמי שלא מפחד מיד2 יכול למצוא את הזוג שלו בתקציב נמוך יותר. כמובן שתמיד אפשר להשקיע יותר ולקבל משהו טוב יותר, אבל אני מדבר על האדם הממוצע בהנחה שהוא מעוניין להוציא מינימום כסף עבור מקסימום אופניים.
נכתב ב - 29/04/2013 14:17:26

יד שניה טוב למי שמכיר את התחום.

גם מבחינת איכות ציוד, כפי שצינת בולמי fox ומע' xt, שלי לדוגמא לא אומר כלום.
וגם מבחינת האופניים, האם היו אצל מי שהוא שרכב בהם בשבילי קק"ל או מישהו ש"קרע" להם את הצורה וקפץ מכל מדרגת סלע אפשרית.

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר