ביקורת: קסדת כמעט-פול-פייס MET Parachute

פרטי ההודעה

לאחר שחזיתי בחבר נופל נפילה רצינית, וניצל באורח נס מפגיעה קריטית עקב מזל (נטו מזל) - הבנתי שזה אבסורד להוציא סכומי כסף רציניים על שלדות/רכיבים/גאדג'טים אך להזניח את הבטיחות.
הביקורת מורכבת מהקדמה בנוגע לבחירת המוצר, וסקירה על המוצר עצמו. אפריד את שני החלקים כך שמי שלא מעוניין לדעת מדוע בחרתי בMET יוכל לקרוא רק את חוות דעתי.

/***************************************************************
 * הקדמה - מדוע בחרתי בקסדה
 **************************************************************/
בהיותי חפרן-אינטרנט לא קטן, התחלתי לחפש את הקסדה האולטימטיבית עבורי: קסדה שמציעה הגנה על כל (או מרבית) הפנים, אך מתאימה לסגנון הרכיבה שלי (XC ורכיבות ספורטיביות בעליות חיפה), בעצם הכלאה בין קסדת חצי לקסדה פול פייס.
הדרישות:
1. הגנה על הלסת
2. מאווררת
3. קלה
4. (שילוב של 2+3) ניתנת לרכיבה בכל מצב וטמפ' - בלי שאוריד אותה מהראש

החפירה שלי באינטרנט הובילה אותי להתלבטות בין הדגמים הבאים:
1. Cratoni C-Maniac
2. Met Parachute
3. Casco Viper
4. Specialized Deviant

הדביאנט נפלה מהר, כי מבט חטוף בה ובביקורות שלה גרם לי להבין שהיא הרבה יותר פול-פייס מאשר חצי.
התלבטתי בנוגע לסי-מניאק: מצד אחד מחיר אטרקטיבי (350 - פחות מחצי מהפרשוט) ומראה חביב, מצד שני חוסר ביקורות באינטרנט (אין אסמכתא לעד כמה היא טובה), והביקורת הישראלית נגמרה בשורה תחתונה של "לא בטוח בכלל עד כמה היא תעזור". בנוסף מצאתי הרבה ביקורות שלא אהבו את רמת הגימור של הקסדה, והטענה כי מגן הלסת הוא יותר גימיק מאשר מגן אמיתי חזרה על עצמה מס' פעמים. החלטתי לא להתפשר על בטיחות והקסדה איבדה את מקומה.
נשארו הMET והVIPER. כאן הבחירה הייתה לא פשוטה - הVIPER קיבלה באופן די גורף ביקורות טובות מאשר הMET, ובלטו עבורי הביקורות של משתמשי MET שעברו לVIPER וטענו כי היא רצינית יותר (ומצאתי יותר מביקורת אחת כזו). רמת הגימור של הVIPER נראית נהדר, והיא אכן קיבלה תשבוחות על ההגנה שלה. מצד שני - נראה שהVIPER גם חוטאת בכך שהיא יותר קרובה לפול-פייס מאשר חצי (בעייתי בקיץ הארצישראלי), ואין לה ייבוא מסודר לארץ, מה שאומר שצריך להזמין באינטרנט ולקוות לטוב מבחינת עמלות מכס/מע"מ/שקרים אחרים, ולוותר על האחריות המגיעה עם קסדת הMET (פירוט בביקורת).
עם כל האמור לעיל - הביקורות של הMET היו מאוד, מאוד מפרגנות. ישנן ה-מ-ו-ן ביקורות של אנשים שהתרסקו עם הקסדה, וטענו בתוקף כי הצילה אותם מריסוק הלסת / אובדן שיניים וכו'. לאחר שראיתי אותה במו עיני בחנות, הבנתי שמבחינתי יש לנו מנצחת... ייתכן לחלוטין שהVIPER טובה ממנה, אבל תמשיכו לפרק הבא ותגלו מדוע אני לא מתחרט לרגע על הבחירה שעשיתי.

/***************************************************************
 * ביקורת
 **************************************************************/
קודם כל - הבהרה: הקסדה נראית הרבה יותר טוב במציאות. בתמונות היה נדמה לי שייתכן ומגן הלסת הוא נטו גימיק, אבל כשאוחזים בזה ביד חשים בבטחון במוצר. בנוסף, העיצוב הכללי נראה נהדר לדעתי, והצבעים משתלבים יופי עם צבעי השלדה היפייפיה של הScale שלי (וזה, כמובן, הכי חשוב ;).
הקסדה נוחה, מאוד נוחה. עבורי ההתאמה לראש לקחה בדיוק 3 שניות - הידוק הקסדה למצח ע"י סיבוב המותחן האחורי, הידוק רצועת הסנטר ע"י משיכה קלה, וזהו - READY TO GO.

נוחות והרגשה כללית
בתוך הקסדה יש הרגשה של להיות בתוך קוקפיט - היא מצד אחד לא חוסמת את תחום הראיה, ומצד שני ב"גבולות הגזרה" ניתן להבחין במצחייה ובהגנה - ואני אוהב את זה. הקסדה משרה תחושת בטחון, ואני באמת נהנה יותר לרכב איתה מאשר עם קסדת חצי (אבל זה כמובן עניין אינדיוידואלי).
מבחינת אוורור - אין לי אפילו טענה אחת. הקסדה מאווררת מאוד, ולמעשה ההבדל בתחושה בינה לבין קסדת חצי רגילה הוא במה שתיארתי לעיל, ולא בייצור חום. האוויר אותו נושפים אינו נשאר בחלל הקסדה, והאוויר מסביב נכנס אליה ללא מפריע. עד כה רכבתי איתה רכיבות ספורט נטו, רכיבות שטח בסיסיות, ורכיבות שטח XC טכני, ועדיין לא נתקלתי במקרה בו התחשק לי להוריד את הקסדה. אני רוצה להדגיש כי אני לא זר לרכיבה מאומצת - רכבתי איתה כבר מס' פעמים בעליות חיפה והיה נהדר.
(*) גילוי נאות: למרות שרכבתי עם הקסדה בימים חמימים (חולצה/מכנס קצר), עדיין לא רכבתי איתה בעונת הקיץ. התחושה האישית שלי היא שהקסדה לא תהווה בעיה בקיץ - אבל אני אעדכן את הביקורת לאחר שאבצע 10 רכיבות קיציות איתה במס' סגנונות שונה.
ישנה אפשרות להוריד את מגן הלסת ולהשתמש בקסדה בתור קסדת חצי. אני לא מתכוון לדבר על האפשרות הזו מהסיבה שאני רואה אותה כאפשרות טיפשית למדי... אם הייתי רוצה קסדת חצי, הייתי נשאר עם הקסדה הקודמת. הקסדה מאווררת מספיק בלאו הכי כך שלהוריד את המגן נשמע לי אבסורדי לחלוטין.

הגנה
כאמור, הקסדה מספקת תחושת בטחון מאוד מרגיעה. היא עוטפת את הראש, מלמעלה, אחורה, וצדדים - ואישית זה הרבה יותר נעים לי לרכב ככה מאשר עם קסדה החצי הקודמת.
כפי שרשמתי בהקדמה, ישנם עשרות תיעודים של אנשים מהרשת בנוגע לאפקטיביות של הקסדה. אישית אני יכול לספר שיצא לי להתרסק איתה ברכיבת לילה ביער, כאשר הראש נחבט באבן - ולא הרגשתי כלום. בזמן הנפילה חשתי שהקסדה קיבלה פגיעה בחלק העליון-ימני של הראש, אבל הראש שלי לא הרגיש דבר, ולא הרגיש דבר גם אחרי הרכיבה. אמנם בנפילה הזו ספציפית כנראה שגם קסדת חצי הייתה מספיקה, אבל מבחינתי הנפילה הראתה לי שהקסדה יודעת לעשות את העבודה יופי.
ישנן מס' ביקורות ברשת בנוגע למגן הלסת, וטענות כי הוא עלול להשבר ולשרוט את הפנים בזמן פגיעה. ייתכן שיש דברים בגו, אך השאלה המרכזית היא מה היה קורה לפנים בהתנגשות שהצליחה לשבור מגן כ"כ חזק(?) בכל מקרה מקרים אלו אינם נחלת הכלל, ואישית לא מדאיגים אותי.

דברים שאין לי כותרת עבורם
הקסדה מגיעה עם אחריות יצרן, הטוענת כי במקרה ושברת את הקסדה בנפילה, אתה זכאי לרכוש חדשה בחצי מחיר.
למשפצרים חובבי הלילה שבינינו אני יכול לומר כי חריצי הקסדה ממוקמים באופן נוח למדי, ושפצור תאורה/מצלמות מתבצע בקלות.
ברשת היו מס' לא מבוטל של טענות בנוגע לרמת הגימור, אישית אני לא ממש מבין את הטענות האלו. מבחינתי רמת הגימור של הקסדה הוא בסדר גמור, אך ייתכן שאתבדה במרוצת החודשים/שנים (וכמובן אעדכן הביקורת). כאשר מורידים את מגן הלסת, חורי הברגים והחיבורים התחתונים של הקסדה אכן לא נראים טוב - אך שוב, הורדת הקסדה היא צעד טיפשי מבחינתי ולכן אני לא מחשיב זאת לחסרון.
**עדכון** לאחר 3 חודשים שברשותי הקסדה, אני לגמרי מבין את הטענות בנוגע לגימור... הספוגים הפנימיים מתחילים כבר להראות סימני סוף החיים, זה מילא, אבל התופסן האחורי (זה שבעזרתו מצמידים את הקסדה לראש) נשחק לי כבר אחרי חודש, ומה שקורה זה שכל כמה רכיבות התופסן מתפרק, ואיני יכול להצמיד את הקסדה לראש באופן אופטימלי (צד אחד מתפרק, צד שני נשאר בסדר, זה קורה עקב שיני פלסטיק שנטחנו). לא לעניין. יצרתי קשר עם היבואן ואני מחכה לתשובה.
מבחינת המחיר - המחיר הזול ביותר שמצאתי הינו 800 שקלים, שזה כפול ממחיר של אחלה קסדת חצי. לדעתי המחיר הינו מוגזם מבחינת התוספת הפיזית ביחס לתוספת השקלית, אך צריך לזכור שכנראה המחיר מגלם בתוכו את הבטחון הנגזר מהקסדה. בסופו של דבר, רבים טוענים (ובצדק) שמחיר טיפול שיניים יחיד עולה בהרבה על ההפרש במחיר. מה שאישית גרם לי להחליט לרכוש את הקסדה זו זוגתי שתחייה, שאמרה "אתה מוציא כ"כ הרבה כסף על ביגוד וגאדג'טים, אבל דווקא בקסדה אתה שוקל לחסוך?". מילים כדורבנות.

יתרונות: תוספת משמעותית להגנה, מאווררת ונוחה, יפה, תיעוד ברשת בנוגע לאפקטיביות
חסרונות: מחיר יקר, גימור לוקה בחסר
שורה תחתונה: אישית אני ממליץ בחום על הקסדה לכל מי שרוכב בשטח. ההבדל בנוחות נע בין לא מורגש לזניח, בעוד שההבדל בבטיחות נראה משמעותי. חבל שהגימור לא קוהרנטי למחיר הגבוה...

ציון: 4/5

שאלות ותגובות

נכתב ב - 04/01/2013 21:12:18

קסדה Met

שני דברים-בקיץ לא תרגיש דבר יותר מקסדה חצי מאווררת ודבר שני הוא הספוגים שבתוך הקסדה נגמרים מהר ואינם תואמים איכות למחיר של קסדה כזאת.
אני אישית רוכב איתה כבר 4 שנים החלפתי את הספוגים בספוגים אחרים עבודת יד אבל מוצלחת מאוד...הצילה את הסנטר והלחי מספר פעמים בצורה ודאית ,אחרונה הייתה לפני חודש במדבר.
ממליץ עליה בחום.
נכתב ב - 29/01/2013 05:31:33

מאמר מאלף. אותי שכנעת!

עכשיו צריך לבדוק כמה זה עולה בחו"ל ולהזמין
נכתב ב - 05/02/2013 19:50:30

באיזה חנות קנית?

נכתב ב - 27/02/2013 10:19:48

החנות ממנה רכשתי

סלע-מור, והם הציעו את המחיר הכי אטרקטיבי שראיתי בארץ.
מבחינת הזמנה מחו"ל: לא בטוח שזה משתלם... מהבדיקות שערכתי, ההפרש בין המחירים זניח מאוד ביחס לעובדה שאין לך אחריות בארץ, והאופציה (המאוד סבירה) שתצטרך לנהל רומן עם המכס.
נכתב ב - 28/02/2013 15:58:32

סקירה מצויינת!

חוץ מזה שאין יבואן בארץ, האים היית מעדיף את ה Viper?
בתור אחד שנופל כל רכיבה שנייה אני גם חושב לקנות.
ה Viper נראה שנותן הגנה טובה יותרץ

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר