ביקור בחנות שי אופניים שבעין כרמל

החנות של שייקה , מעין כרמל -
כתב: עידן טופר
צילם : Alf


בהמלצת חבר, ובנוסף לכל הרעיונות שלא היו לנו לאחרונה, הוחלט כי כל צוות המערכת ינצל את היום הארוך בשנה ותחילת הקיץ לכתבות איכותיות בסביבתן וירוקות מתמידאחרי תיאום טלפוני ( "תבואו, יש גזוז קר, אבל בשתיים עשרה וחצי אני עם הנכדים בבריכה . אם צריך יותר זמן תביאו בגדי ים" ) .

שמנו פעמינו לקיבוץ עין-כרמל, בואכה חיפה מהכביש הישן.

חיכה לנו שייקה גורן, בן המקום לקראת סיום העשור השביעי. מזה כ 10 שנים מנהל במקום חנות אופניים קצת שונה מהמקובל. לא תמצאו שם אף לא מדבקה אחת או לוגו עכשווי של רוק או שוקס או ונילה או פוקס. גם לא חתיכת קרבון אחת לתרופה. אולי גם לא זוג-אופניים מהעשור האחרון . האמת , אפילו לא הרבה אלומיניום.

אבל אופני ברזל וחלקי אופניים במשקל. הרבה משקל. הוא לא מפיץ או מוכר אף מותג או ציוד חדש מהקופסה. כלום.ניתן לחשוב כי משהו שאינו חלוד או בלי אבק - אינו מתקבל בברכה. אבל לא ככה. יש מקום להכל. כלום לא נזרק וכמעט ותמיד ייעשה "צ'ק אאוט" בצורת אופניים משופצים וצבועים לפי בקשת הלקוחות. שלא לציטוט מוסר לנו מקור בכיר כי יש לו "מיכרות" ו'זכיון' כהגדרתו של אופניים ישנים. אגב "מיכרות האופניים" בדיוק כשהיינו שם נראה היה כי אחד מסוכני ה"מיכרות" הגיע לביקור. על פי פרסומים זרים מדובר בלא פחות ולא יותר בגנן.

מה'מכרה' הוא מביא מה שצריך , כשצריך. "אפילו יש לי צמיגים לאופני "22 שיש כאן". זו הפעם הראשונה שראיתי אופני "22 . למי מאיתנו שלא בעניין ילדים רק נאמר כי זו בדיוק הנקודה שהורים תמיד נתקעים - איפשהו בכיתה ג' אופני BMX "20 קטנים מדי ו ה"24 גדולים מדי. לא מזמן תהיתי איפה נמצא הסיני הזה שהחליט כי אף מפעל סיני לא יישלח אופני ילדים פשוטים במידה "22 לישראל... לא ברור. בטח החלטת איזה מיניסטר בשלטון. אין דרך אחרת. בארה"ב אגב ראיתי כמה.

הקיבוץ עצמו מופרט ברובו למעט ענפים מניבים, כמו בננות, מפעל קל-קר וקבורה אזרחית לכל דורש. לפני 18 שנה ואחרי 25 שנות עבודות אחזקה במפעל ותיקון אופניים מקומי הוא מוצא את עצמו משלב בין תאווה ויכולת. חיבור של תאווה בלתי נשלטת לאספנות (על סף המחלה הכפייתית יודה בפנינו ) עם ידיים טובות, יצרו עסק של איש אחד למיחזור ושיפוץ אופניים.

חימום היחסים והמשחק המקדים בביקור מתחיל בשתיית גזוז מרווה אורגינל בטעם המשלב אשכוליות אדומות וגריז. האמת ?! היה קל איתו. פשוט רק צריך להקשיב. שייקה יודע לספר. ואוהב לספר. ויש מה לספר. על הברטרים המעניינים שעשה, על אופניים ישנים מכל מיני תקופות ומדינות. יש גרמניים מימי המלחמה, רוסיים ,Renak , 'דהר' ו ICM כמובן , אם למנות כמה שמות מוכרים.

כל המספרים והסטנדרטים של הגלגלים מתגלגלים לו בראש ובלשון, עד שקשה לעקוב . לא ידעתי שיש כל כך הרבה אפשרויות למידות חישוקים.

אנחנו יוצאים לסיור מודרך באזורים השונים בחצר, חלקם "מסווגים" שזה אומר כי אזור אחד מכוסה בשתי שמיכות צמר להגנה והאזור הסגור לבעלי סיווג גבוה בלבד נעול ונמצא מתחת לעץ בחצר. כבעל סיווג גבוה הותר לי להציץ ואפילו לצלם שם נמצאים אופניים שעוד ניתן לזהות את הצבע שלהם כמו סנטוריון, בוטקיה ועוד כמה " שכבר הופיעו בהרבה סרטים. תשמע, אין לזה מחיר". ראינו גם איזה מרקס ישנים עם נעילת פרפרים ואיזו שלדה מימי הנאצים עם מנגנון מעצורים דרך שטנגות לאורך השלדה. לעתים העומס לא איפשר אפילו זוויות צילום נוחות בלי להזיז צי שלם ממקומו. אפשר לאמר שלא ממש מדובר בסידור של בית מרקחת או ארכיון לשימור.הלהיט האחרון הוא אופני קיבוץ ונשים לרוב. לא נראה שם זכר לדיסקים ורוטורים, בולם אחורי אוXT . תנו לו רק לפרק משהו, לשתול טורפדו ישן, ל'סרוג' איזה נאבה או להרכיב משהו שלא קיים כמותו. ההתמחות מבחינתו היא בהתאמה לצורכי הלקוח, החל מתלת אופן למבוגר עד שילוב גלגלי עזר מיוחדים לבעלת צורך מיוחד. גם הילוכים הם מצרך נדיר , אלא אם כן יש שם איזו נאבה סטורמי או זק"ש ישנה עם מנגנון פנימי.

כל זוג יפורק לגורמים, יקבל שיוף מברשת ברזל רציני וצביעה בשפריץ טמבור אורגינל. לא ניקוי חול והתזה בתנורים. קצר ולעניין וכדי שיישאר זול.

הוא מתגאה כי הוא לא קונה כלום, כמעט . הכל ממוחזר למעט צמיגים ופנימיות פה שם.

מעל 80% מיחזור. גם השאר המיותר יעבור לאומנית ברזל שתעשה מזה משהו. מכל דבר יוצא משהו בעל תועלת.

אחרי הסיור המודרך בחצר מראה לנו שייקה את הסדנה בה הוא עובד לבדו תמיד עם מוזיקה קלאסית הבוקעת ברקע .כל חלקי החילוף סביבו בערימות על המדפים. רק צריך לשלוף . על אדן רכבת מ 1906 מיישרים או מעקמים מה שצריך לפי הצורך.הוא שולף איזה קראנק ישן ומסביר - "אתה רואה עידן, זה מיוחד לגברת שהזמינה אופניים לקיבוץ. את הפלטה הגדולה פה אני משייף לה את השיניים יפה-יפה. ככה זה יגן על הפלטה הבינונית. את הפלטה הקטנה כאן אני מנסר לגמרי.לפני עוד הפסקת ריענון הוא מוסיף ומספר כי הוא 'חומד' סמלי אופניים. ממנו האופניים יוצאים נטולים סימן ההיכר בחרטום.אח"כ הוא מראה לי בגאווה את ה"Book" שלו- קטלוג מצולם של האופניים שיצאו כבר לדרך , כולל פרוייקט שיפוץ ומסירה של כ 25 זוגות לאוניברסיטת ירושלים לפני מספר שנים. ועוד פיקסי בלי מעצורים של "איזה משיגינע, שלא יבוא עוד פעם ".

את הביקור הנעים חתמנו בחלום שלו להקים יום אלד מוזיאון ובו יציג את הכל לראווה בתנאים ראויים.

בהצלחה, הרבה בריאות ואושר לכם ולו ..E.T. יוני 2012


לצפיה בגלריה מהמפגש :


שאלות ותגובות

נכתב ב - 08/07/2012 07:49:09

האיש משכמו ומעלה

תענוג לא רק לבקר במקום אלא להכיר את האיש ולשוחח איתו - ממולץ לעל אחד להגיע למקום שעה שהוא רוכב באזור
נכתב ב - 09/07/2012 22:48:29

שייקה גורן איש מדהים

שיפצתי אצלו אופני RIXE טנדם משנת 1940/1947 הוא סידר אותם השיג צמיגים ונתן להם חיים מחדש יומיים אחרי השיפוץ רכבתי איתם את חצי סובב כינרת האחרון ןהם היו לאטרקציה
נכתב ב - 06/08/2012 11:13:19

שייקה אוהב אותך

אתה המנטור שלי
take alook
http://www.facebook.com/bikemu
נכתב ב - 06/08/2012 11:15:47

כנסו

http://www.facebook.com/bikemu
נכתב ב - 12/09/2012 10:39:18

גדול מהחיים

ביקתרי אצל שייקה לפני כחצי שנה. אני מאמין שאפילו הגזוז לא השתנה מאז. על הרשמים שלי ראו (אם בא לכם) כאן
http://bike2go.blogspot.co.il/2012/03/bicycle-paradiso.html
Alf
נכתב ב - 26/10/2012 22:41:43

טוב!

נכתב ב - 06/03/2019 17:16:49

Hi dear


Greetings my dear
My name is Basilia Jackson a lady from U.S, i saw your profile and become interested in knowing you please contact
me in my email address as a friend
(basiliajackson028@gmail.com)

ברכות יקירתי
שמי Basilia ג'קסון גברת מארה"ב, ראיתי את הפרופיל שלך והתעניינתי לדעת אותך בבקשה ליצור קשר
  לי בכתובת הדוא"ל שלי כחבר
      (basiliajackson028@gmail.com)

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר