המדריך לרכישת אופניים

גרופיטיפ

פורסם ב 28/04/2013

כמה להשקיע? ש"מ או ז"ק? 26 או 29? חנות או משומש? במדריך זה אני מנסה להכניס קצת סדר לכאוס.*מנוסח בלשון זכר מטעמי עצלנות

אז שמעת ממישהו על הספורט האולטימטיבי לארץ ישראל (הלא הוא - רכיבת שטח), חשבת על זה קצת, התייעצת עם כמה חברים - והחלטת שאתה הולך על זה! מזל טוב.
אבל לרכוש אופניים זה מעט יותר מסובך ממה שאולי זה נראה. האם ללכת על זנב קשיח (ז"ק) או שיכוך מלא (ש"מ)? 29 אינץ' או 26 אינץ'? לרכוש חדש או משומש? השאלות רבות, והתשובות רבות עוד יותר.
ע"מ לעשות קצת סדר, החלטתי לרשום את המדריך הזה. מכיוון שיש המון משתנים למשוואה "אילו אופניים מתאימים לי", אני אתאר את ההמלצות שלי שמתבססות על הרבה נסיון בשני השווקים - הן חנויות והן יד2.

(!) שימו לב (!)
ההמלצות שלי הם כמובן דעותיי האישיות, ואינן אמת מוחלטת. הן מתבססות על הנסיון האישי שלי ושל חברים אחרים, על סקירות מקיפות המפורסמות ברשת, ועל רכיבות לא מעטות שעשיתי על האופניים מכל קשת התקציבים אותה אני מתאר בשורות הבאות.
אני איני עובד בתחום האופניים, ומלבד רצון אמיתי לעזור לחבריי הרוכבים אין שום מניע מאחורי כתיבת שורות אלו.

הדבר הראשון שיש לעשות, הוא לקבוע תקציב משוער. לא לשכוח לקחת בחשבון שמלבד האופניים נצטרך להקציב בין 500 ל1000 שקלים לאביזרי כניסה. יש מדריך רכישת אביזרים אותו פרסמתי אשר מומלץ לכל רוכב מתחיל.
הדבר השני הוא לקבוע מידה רצוייה. יש לשים לב כי באופני 29 אינץ' נהוג לעיתים לרדת במידה אחת (בעוד שהיו לי אופני 26 ז"ק במידה לארג', אופני ה29 ז"ק שלי הם במידה מדיום). עם זאת, לא לשכוח לבדוק כל אופניים לפני הרכישה, ולוודא כי המידה מתאימה לך!
(*) מקרי קצה: בעוד שעבור הרוכב הממוצע (צריך שלדה במידת S-L, ללא בעיות בריאותיות מיוחדות או אילוצים מגבילים כלשהם) אין בעיה לקבוע תקציב ולהמשיך הלאה, רוכב שאינו כזה ייאלץ לקבוע תקציב רק לאחר קריאת המדריך, והבנת ההיצע בשוק (מה אפשר לקבל עבור איזה סכום כסף).


1000 שקלים
בסכום זה אין הרבה איך להתבלבל, אופני 26 אינץ' יד2 הם האופציה הטובה ביותר. ניתן בקלות למצוא אופניים של חברה טובה כמו Trek או GT, עם אבזור סביר עם תג מחיר אטרקטיבי. אופניים כאלו יכולים להספיק לרכיבות שבילים סלולים וסינגלים לא טכניים.

2000 שקלים
זהו תקציב בעייתי מעט.
למרות שבמחיר זה אפשר למצוא אופני כניסה בחנות, אני ממליץ בחום להמנע מכך. האופניים שתקבלו מהחנות יהיו מאובזרים ברמה בסיסית מאוד, והתמורה לכסף תהיה לא משתלמת בעליל. ההמלצה שלי עבור תקציב זה - לחסוך מעט כסף ולרכוש אופניים בתקציב נמוך יותר (עד 1500 שקלים) כמתואר בתקציב הקודם, כאשר את העתודה מייעדים לשדרוג עתידי לכשיהיה רצון להשתדרג.

3000 שקלים
זהו עדיין תקציב שלא יספיק לרכישת אופני ש"מ טובות, ולכן אנחנו נשארים בקטגוריית הז"ק.
וכאן מתחילות הדילמות האמיתיות -
מצד אחד ניתן למצוא מבצעים בחנויות על ז"ק 29 אינץ' משנתון קודם שייכנסו לתקציב, ובכך מרוויחים את ה'שקט הנפשי' של רכישה מחנות, ועדיין מקבלים אופניים שיספקו המון הנאה לכסף.
מצד שני ניתן למצוא הפתעות מעניינות מאוד בשוק היד2 בתקציב כזה. קיימים לא מעט אופניים שנרכשו מהחנות ונמכרים ב60-70% מהמחיר המקורי, במיוחד בגלל העובדה שלא מעט אנשים רוכשים אופני כניסה ברמה טובה, מחליטים להשתדרג ומצ'פרים את מי שסבלני מספיק לבדוק את שוק היד2.
ההמלצה שלי - עבור ההרפתקנים מדובר בתקציב מפתה ליד2, אחרת ניתן לרכוש מהחנות.

4500 שקלים
התקציב הכי בעייתי ומבלבל לדעתי.
במחירים האלו אפשר כבר למצוא אופני ש"מ 26 אינץ' מחברה סבירה, ורוכבים מתחילים רבים מסתנוורים מהעובדה שניתן לרכוש בחנות אופניים עם בולם אחורי - וקופצים על המציאה בשקיקה. עם זאת, אופני ש"מ שאפשר לקבל מחנות בתקציב זה יהיו מאובזרות ברמה נמוכה מאוד, ובעצם נוצר מצב בו משקיעים לא מעט כסף - אבל מקבלים מעט תמורה.
מצד שני מדובר בתקציב שיביא אופני ז"ק 29 אינץ' מאובזרות ברמה טובה, אשר מספקות תמורה גדולה יותר למחיר, במיוחד כשמשקללים את פקטור ה'סחירות'.
לכן אחלק את המלצתי:
למעוניינים באופני ש"מ, אמליץ בחום לבדוק את שוק היד2. ברמת מחירים זו ניתן למצוא לא מעט מציאות, ואני כבר חזיתי באופניים עם שלדת בוטיק מאובזרות בבולמי fox ומע' xt שנמכרות בסמיכות לתקציב זה (וזאת מכיוון שקטגוריית ה29 אינץ' הורידה משמעותית את המחירים ל26 משומשים).
למעוניינים באופני ז"ק, ניתן למצוא אופניים טובים בחנויות, ואופניים מצויינים בשוק היד2, וכאן נכנס השיקול האישי של כל רוכב ורוכב. כאן אין תשובה חד משמעית מהסיבה ששתי האפשרויות מוצלחות.

6000 שקלים ומעלה
ממליץ להשקיע סכום כסף כזה אך ורק לרוכבים אשר חשוב להם מאוד לרכוש אופני ש"מ (26 או 29) מהחנות, בכל מצב אחר אני ממליץ לקחת צעד אחורה, להביא אופניים מצויינים כתלות במה שפרסמתי, ואת שארית הכסף להשקיע רק אחרי שהוכחת לעצמך שאתה רציני. שוק היד2 משגשג הרבה בזכות אותם פזיזים שמיהרו להשקיע כמות גדולה של כסף בלי להבין האם התחום מתאים להם… :)


-- כמובן שיש עוד הרבה דברים שעלולים להיות חסרים למי שנכנס לתחום, וזאת מכיוון שלא רציתי להעמיס יתר על מידה בכתיבת המדריך. עבור שאלות נוספות ניתן להגיב כאן או ליצור איתי קשר.

בהצלחה !

אור
שאלות ותגובות

נכתב ב - 19/06/2013 06:59:15

אהבתי. ישר כוח!

נכתב ב - 28/08/2013 08:34:59

לא כול כך ....

שלום, קראתי את מה שכתבת , אתה צודק , אבל לא לקחת בחשבון את הנושא הכלכלי, למה אני חותר? ככה, אם אני רוצה לקנות אופניים בתקציב של 5000 שח, ליד שניה אני צריך לתת מזומן 5000 שח !!! בחנות , קצת אחרת , הרבה אחרת! אני יכול לתת בחנות, מזומן 3000 שח ולהוסיף 2000 בתשלומים [ כרטיס פלסטיק כזה ] 10 תשלומים, 200 שח כול תשלום , מי מרגיש את זה??? וכך לגבי כול סכום ...
נכתב ב - 11/09/2013 13:12:16

לא כל כך .... 2

אתה פותח כאן דיון בנושא אחר לחלוטין, והיא התפיסה הצרכנית הטיפשית (מצטער, אבל היא כזו) שתשלומים הם "לא מורגשים".
בהנחה שאחרי ששילמת 3000 שקלים אתה לא נמצא על יתרה 0 בחשבון שלך (כי אם כן - ההחלטה לרכוש אופניים במחיר כזה היא שגוייה מהיסוד), אזי שאין שום טעם לרכוש בתשלומים.
התשלום בתשלומים נועד להפיל אותך בפח שאתה בעצמך מתאר איך נפלת אליו - כאילו ו"לא מרגישים" אותם. לא צריך להיות מדען טילים בשביל להבין ש10 עסקאות עליהן בוצעו תשלומים יורגשו, ויורגשו מאוד. הבעיה היא שבעוד שלאחר תשלום גדול אתה מודע לבור התקציבי שיש לך בגלל המצב של חשבון הבנק, בתשלומים אתה חי במאין אופוריה כאילו החשבון שלך בסדר, למרות שבתחילת כל חודש נוגסים לך בעו"ש.

בכל מקרה אתה מדבר על נושא שלא קשור למאמר שפרסמתי, והוא בנוגע להכי הרבה אופניים לכסף שאתה יכול לקבל. אפשר לומר גם "ביד 2 אתה לא יכול לבחור את הצבע של השלדה", שזה נכון - אבל פשוט לא רלוונטי מבחינתי. אי אפשר לכתוב מאמר שיכסה את כל מקרי הקצה הקיימים בעולם...
נכתב ב - 13/03/2014 09:19:08

מדריך חביב פלוס. אבל...

בתקציב של 2000 הייתי ממליץ ללכת על אופני כניסה 29 של חברה חזקה מהחנות
אני למשל קניתי בזמנו HARDROCK DISC 29 של ספשלייזד במחיר קרוב מאוד - 2200
נכון, האבזור היה נמוך מאוד אבל נהנתי איתם ממש במשך שנתים ובמגוון רכב של רכיבות: ירקון, בנ"ש, מבצע יואב, כיסלון וכו'...
כשהבנתי שזה ממש בשבילי וכשהמערכות כבר כשלו - שפיצים, הילוכים, דיסקים וכו' (למדתי הרבה גם על תיקונים) אמרתי יפה תודה וקפצתי לאופניים הרבה יותר רציניות...
כמובן שהמערכות לא היו כושלות ככה אם לא הייתי 'תוכן' אותם...
נכתב ב - 13/03/2014 09:53:03

*טוחן

נכתב ב - 14/03/2014 11:16:49

כל אחד ודעתו

ב2000 שקלים מביאים אופניים עם אבזור מאוד, מאוד חלש. לדעתי, הם לא שווים את הכסף, מכיוון שבתקציב קצת יותר גדול אפשר לקבל אופניים עם אבזור סביר.
לכן, המלצתי היא או להגדיל תקציב ולרכוש אופניים שבאמת שווים כמה אלפים בודדים, או להקטין תקציב עד לזמן בו אתה מוכן להשקיע את המדרגה הבאה.
ההבדל בין ספשי הארדרוק ב2000 שקלים מהחנות, לבין ספשי הארדרוק ב1000 שקלים מיד2, אינו כזה משמעותי. לעומת זאת את האופניים שרכשת ב1000 תוכל למכור שנה אח"כ בסכום כמעט זהה, בניגוד לזוג מהחנות שיאבד בין רבע לחצי מהערך, בלי לתת תמורה שמצדיקה זאת.
נכתב ב - 06/03/2019 17:12:42

Hi dear


Greetings my dear
My name is Basilia Jackson a lady from U.S, i saw your profile and become interested in knowing you please contact
me in my email address as a friend
(basiliajackson028@gmail.com)

ברכות יקירתי
שמי Basilia ג'קסון גברת מארה"ב, ראיתי את הפרופיל שלך והתעניינתי לדעת אותך בבקשה ליצור קשר
  לי בכתובת הדוא"ל שלי כחבר
      (basiliajackson028@gmail.com)

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר