טיפ - שימוש בהילוכים

גרופיטיפ
האם אתם יודעים לנצל היטב את ההילוכים באופניים שלכם?


האם אתם יודעים לנצל היטב את ההילוכים באופניים שלכם?
איך תדעו לבחור את ההילוך הנכון מתוך טווח ההילוכים הרחב?
מתברר שרוכבים רבים לא מנצלים ביעילות את מערכת ההילוכים באופניים שלהם. זה לא מקרי שאופניים הם כלי הרכב עם מספר ההילוכים הגבוה ביותר - בין 20 ל-30, ויש לכך סיבה טובה.
תפקידה של מערכת ההילוכים היא לאפשר לרוכב לסובב את הפדלים בקצב קבוע יחסית שכמעט ואינו מושפע מתוואי השטח (הילוכים נמוכים בעליות, הילוכים גבוהים יותר במישורים ובירידות).
אז איך יודעים מהו ההילוך הנכון להיות בו? ההילוך יוכתב על ידי קצב סיבובי הפדלים (קאדנס בעגה המקצועית). מהו הקצב הנכון? מחקרים מראים שקצב הדיווש הבריא והאפקטיבי ביותר לגוף האדם נע בין 80 ל-100 סיבובי פדלים בדקה. קצב דיווש איטי יותר יגרום לעומס רב על הברכיים (ולנזקים בטווח הרחוק) ויאלץ את הרוכב לקום מהאוכף בעליות. קצב דיווש מהיר מדי יגרום לרוכב "לקפץ" על האוכף ועלול גם כן לגרום לנזקים אורטופדיים שונים. דיווש בקצב נכון לא רק שומר על המפרקים, אלא יעיל יותר והרבה פחות מעייף. חשוב לדעת כי למי שאינו רגיל לדווש בקצב הזה, נדרשת תקופת הסתגלות קצרה, אולם מדהים לראות כמה מהר הגוף מסתגל לשינויים. טיפ למדידת קצב הדיווש: אם אין לכם מד סיבובי פדלים (קאדנס), אפסו את הסטופר בזמן רכיבה וספרו כמה סיבובים מלאים אתם עושים עם הפדלים ב-15 שניות (התייחסו לפדל אחד וספרו כל פעם שהוא משלים סיבוב). הקצב הנכון הוא בין 20 ל-25 סיבובי פדלים.
לסרטון המחשה:

שאלות ותגובות

נכתב ב - 17/08/2013 00:55:54

חשוב מאוד


נכתב ב - 28/08/2013 08:54:32

לא הבנתי

שלום, שניה לא כול כך הבנתי. מה שאני חשבתי , שתמיד השרשרת צריך להיות בגלגלי השניים , כמה שיותר " ישרה " - כמה שיותר מקבילה לאופניים, [ כמו שהסרטון מראה בסוף ] , אני מבין [או הבנתי לא נכון ] ששרשרת צריכה להיות , כמה שיותר ישרה - מקבילה , גם כשהיא נימצאת נניח , בגלגל השניים הקדמי הקטן , כך , שהשרשרת צריכה להיות בגלגל השיניים האחורי הגדול , הסרטון מראה שזאת טעות.....
נכתב ב - 07/12/2013 11:11:59

קצת התבלבלתי

אני כול הזמן מנסה להמנע מהצלבות . אבל אם אני צריך לשמור על קדנס 80 או 90 וצריך להעביר את ההילוך האחורי למצב של הצלבה זה לא ממש יעשה טוב לשרשרת במקרה הגרוע ישבר אחד החוליות . לגבי העליות לא הבנתי אם הלוך גבוה או נמוך יותר טוב כי תמיד אני עובד על ההילוך הנמוך ביותר . קצת הסבר ממישהו שמבין בבקשה
נכתב ב - 02/09/2014 15:33:01

תודה על הכתבה, מידע חשוב ומועיל.

נכתב ב - 06/03/2019 17:13:28

Hi dear


Greetings my dear
My name is Basilia Jackson a lady from U.S, i saw your profile and become interested in knowing you please contact
me in my email address as a friend
(basiliajackson028@gmail.com)

ברכות יקירתי
שמי Basilia ג'קסון גברת מארה"ב, ראיתי את הפרופיל שלך והתעניינתי לדעת אותך בבקשה ליצור קשר
  לי בכתובת הדוא"ל שלי כחבר
      (basiliajackson028@gmail.com)

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר