• Groopy
  • Groopy
  • Groopy
  • Groopy
Groopy

מערד לנווה זוהר דרך נחל מורג ומעלה זרון

פרטי המסלול

פרטים כלליים

ת.פתיחה: 15/05/2007
אזור: מדבר יהודה ובקעת ים המלח
אופי רכיבה: XC
מרחק: 38 ק"מ
זמן רכיבה נטו: 5.0 שעות
טיפוס מצטבר:
ירידות מצטבר:
דרגת קושי: בינוני
קושי טכני: בינוני

אופי המסלול

מסלול סינגל: לא
מסלול מעגלי: לא
מתאים למתחילים: לא
מתאים לליל ירח: לא

נפתח על ידי

נקודת יציאה והסבר הגעה

איזור תעשיה ערד - בצומת ערד לא נכנסים לעיירה, אלא פונים דרומה בכיוון ההפוך.

מקום מומלץ לחניית רכבים

באמצע השבוע, מומלץ להחנות הרכבים ליד חנות האופניים "סייקל סלע" ולחטוף שיחה קלה עם עירן, בעל החנות המכיר את האיזור היטב; בשבת האיזור שומם, ולכן מומלץ להחנות את כלי הרכב באחת מתחנות הדלק הסמוכות.

אטרקציות

א. ראש זוהר (ראס זווירה) - שרידי תחנת משטרה בריטית, שניצבה על הדרך העתיקה העולה משפך זוהר. ב. מצד חתרורים (קצר אלג'היניה אלשמאלי) - מצד רומי-ביזנטי, שהיה חלק מקו הבצורים הרומי (הלימס) על גבול המדבר, והוקם על הדרך העתיקה הנ"ל. ג. מעלה זרון ותחתית נחל זוהר - ירידה אתגרית וטכנית ברמה גבוהה (כ-1.5 ק"מ), המוליכה לתחתית נחל זוהר ולמצד זוהר (צמד מצדים : העליון מתוארך לתקופת בית ראשון; והתחתון מהתקופה הרומית-ביזנטית), שגם הוא היווה נקודת משמר על הדרך.

עונות השנה המומלצות למסלול זה

חורף ועונות המעבר

תאור המסלול

לאחר החנית המכוניות באיזור התעשיה שמדרום לערד (אפשר "להקפיץ" מכוניות לנקודת הסיום בתחנת הדלק שבקרבת צומת זוהר; או לתזמן הקפצה עם רכב של אחד מהמקומיים), יוצאים בכביש הראשי של איזור התעשיה דרומה עד למעגל תנועה, שבו פונים שמאלה וממשיכים בכביש עד למנחת (הנטוש) של ערד. חוצים אותו ועולים על דרך כבושה (סמ"ש ירוק).
כ-5 ק"מ לאחר היציאה מגיעים להסתעפות שבילים - הירוק פונה ימינה (לכיוון דרום-מערב), אך אנחנו ממשיכים בכחול שמאלה (לכיוון צפון-מזרח) במגמת עליה.
לאחר שעברנו כ-3 ק"מ מהסתעפות השבילים מבחינים (משמאל לדרך) בגלי האבנים שבמרומי ראש זוהר - מומלץ לעלות ברגל כדי לצפות על האיזור; ולהיזכר, כי בנובמבר 48' עברה כאן אחת משתי יחידות צה"ל, שנשלחו לחלץ את הפועלים במפעלי ים המלח, לאחר שהיו מנותקים מהישוב במשך כחצי שנה.
חוזרים לשביל "הכחול" וממשיכים בירידה מהנה וזורמת (יש לאורכה קטעים המחייבים משנה זהירות) עד לכביש ערד - צומת זוהר. חוצים את הכביש וממשיכים בשביל "הכחול". בשלב מסויים הוא עובר על קו פרשת המים בין הערוצים העמוקים של נחל מורג מימין ונחל חתרורים משמאל וכך ממשיך לו עד למצד חתרורים (נמצא כ-17 ק"מ מנקודת היציאה), שממנו ניתן להשקיף מזרחה לאיזור התמזגותם של שני הנחלים.
לאחר מנוחה קצרה/ארוכה גולשים לנחל מורג ובהסתעפות השבילים פונים ימינה (דרומה) לסמ"ש שחור - שביל מהיר וזורם, שאורכו כ-7 ק"מ, המוביל לכביש ערד - צומת זוהר.
פונים על הכביש שמאלה (דרום-מזרח) וטסים עליו כ-2.5 ק"מ) עד לשלט קטן משמאל לכביש המציין את הכניסה לנחל זוהר/למצד זוהר. שימו לב לא "לפספס" את נקודת העזיבה את הכביש - היא נמצאת לאחר השלט המציין "גובה פני הים" (בסביבות הק"מ ה-68).
מכאן מתחיל מעלה זרון היורד בשיפוע תלול לנחל זוהר והוא רצוף בדרדרת, משטחי סלע, אבנים, סלעים ובורות שיצרו אחינו הג'יפאים - מה שמצריך שליטה טובה באופניים ויכולת טכנית טובה מאוד (בקטעים מסויימים מומלץ לרדת ברגל...). בתחתית המעלה שוכן לו מצד זוהר הרומי (על הגבעה המתנשאת מעליו מבחינים בשרידי המצד מהתקופה הישראלית) וממול חצובה בסלע "עמדת הש"ג".
מכאן ממשיכים לרכוב מזרחה על דרך סלולה (סמ"ש כחול) עד למפגש עם כביש 90. פונים ימינה בכביש ודוהרים לצומת זוהר. בצומת פונים שמאלה ו"טסים" בירידה עד לתחנת הדלק. סוף מסלול !

מפות למסלול

טיולים שנעשו על המסלול

תאריךזמןיוםשם הטיולשם המובילמרחקסוגמכסימום נירשמיםמס רשומים
11/02/2020 06:30 ג SYNT-N מערד לנווה זוהר לפי דניאל ברקאי טרגן 35 XC 1 26
17/03/2014 08:20 ב מערד לנווה זוהר-דרך נחל מורג ברקאי 38 XC אין הגבלה 1

שאלות ותגובות

נכתב ב - 13/11/2011 16:19:57

כנראה שאני בפנים - ל

לא סופי
נכתב ב - 08/02/2020 11:56:08

אני בעד

מנסה להצטרף אבל זה מלא

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר