• Groopy
  • Groopy
  • Groopy
  • Groopy
Groopy

שישי בבוקר על פסגות הרי ירושלים 12.7.2019

פרטים

נפתח ב: 12/07/2019
סוג: טיול בארץ
 86 תמונות
 1 תגובות
 147 צפיות

נפתח ע"י

קבוצה

מסלול

לא נבחר מסלול
יצאנו לסיבוב יפה בהרי ירושלים, בין הרכס דרך צפונית בשביל כמילה לבין רכס של הדיפנבייקר, בתחילתו של חודש יולי הקיצי, והחום בעיצומו. המסלול הוא מעגלי, יוצא ממסילת ציון, ועולה דרך הר כרמילה, המתנשא לגובה של כמעט 600 מ' והינו חלק משרשרת הרים שמתמשכת לכיוונה של שמורת נחל שורק, על ההר גדל חורש טבעי כשבין הבולטים בו נמצאים האורנים והאלונים. העלייה לא קלה, אך היא עוברת בחורש נעים ומוצל, לאורך השביל אט אט נחשף הנוף של נחל כסלון, הפריחה לאורך השביל, במיוחד בסוף החורף ובאביב מרשימה במיוחד. תוך כדי רכיבה על האופניים לפנינו נוף מרהיב של אזור השפלה ורמת בית שמש, בימים בהם הראות טובה ניתן לראות באופק את אשדוד וארובות תחנת הכוח אשכול ומאחוריהן את הים התיכון. בסוף העלייה לכרמילה התחברנו לשביל שמוביל לכניסה האחורית של מושב שואבה, לבין הכניסה לבית מאיר, לבין הכביש שמוביל לירושלים, ולשער הגיא, שם בקפה ארומה ערכנו הפסקת ריענון, פגשנו רוכבים. חוזרנו דרך הדיפנבייקר, שלא שבשונה מהרבה מקטעים אחרים לאורך השביל, למקטעים אלו יש היסטוריה ענפה ורבה בהיסטוריה הלא ארוכה של מדינת ישראל. מנת חלקינו 23.17 ק" וטיפוס מצטבר של 455 מטר גובה, ברכיבה של שלושה שעות, שלושים ושלושה דקה כולל הפסקות חזרנו כולנו מאושרים, השכלנו ולמדנו כאשר חלפנו בשבילים על האנדרטאות, שבילים ייחודים, המון היסטוריה ונוף מהמם. תודה לחבורה הנהדרת על עוד יום מענג במחיצתכם באהבה, שבת שלום מבורכת לכול החברים, נתראה בשבילים פיירו מצ"ב לינק לגלריה:

שאלות ותגובות

נכתב ב - 12/07/2019 15:19:23

שישי בבוקר על פסגות הרי ירושלים 12.7.2019

האזור מספר את סיפור פריצת הדרך לירושלים והקרבות על הפרוזדור, קרבות שהובילו חטיבת הראל וחטיבה 7. לאורך המסלול עברנו בנקודות משמעותיות בתוך הסיפור על הקמת מדינת ישראל.

רקע על מלחמת העצמאות וזירת ירושלים:
מלחמת העצמאות מתחלקת שלני חלקים: חלק ראשון מכט' בנובמבר ועד הכרזת המדינה - בחלק זה לחמו כוחות של הישוב העברי כנגד הערבים יושבי האזור והבריטים. חלק שני מתחיל בהכרזת המדינה ונגמר בהפסקת האש, בחלק זה לחמו כוחות הישוב (צה"ל) כנגד צבאות ערב.

בנוגע לאוזר הפרוזדור עד הקמת המדינה לישוב היהודי שלט על אזור הפרוזדור, זאת לאחר קרבות קשים באזור. מסע העלייה לכיוון ירושלים הוא מסע הפוך, מכיוון שהקרבות הראשונים שנערכו באזור נערכו באזור המשלטים ואילו הקרב בלטרון נערך רק לאחר הקמת המדינה.

פארק רבין, שמקדישה קק"ל לזכרו של יצחק רבין, משתרע בהרי ירושלים, ממזרח לשער הגיא. המצביא העברי, שנרצח בעת שכיהן כראש ממשלת ישראל (4 בנובמבר 1995), פיקד במלחמת העצמאות על חטיבת הראל של הפלמ"ח - החטיבה פעלה בגזרת הפארק כדי לפרוץ את המצור שהטילו הערבים על ירושלים.

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר